Webilgini
işi bilgesinden öğrenin..

2014 İnternet Sansürü

Berkant Konac 8 Şubat 2014 Genel 1 Yorum

Merhabalar.

İnternet sansürü hakkında internette yüzlerce haber bulunuyor bende kendi bildiklerimi ve düşüncelerimi aktarmak istedim. Kişilik hakları ile ilgili olan bu yasa üzerine mağdur olan kişi mahkemeye gidiyor ve haklı ise içeriğin engellenmesini sağlayabiliyor. Örnek verecek olursak; bir bayansınız sizin bazı fotoğraflarınızı ele geçirip internet üzerinden bir siteden paylaşmışlar bu siteyi mahkemeye şikayet ederek paylaşılan sayfayı erişime kapattırabiliyorsunuz.

Sizin internet üzerinde yaptıgınız tüm hareketler; ziyaret ettiginiz siteler, attıgınız yorumlar, mailleriniz vb. 2 yıl boyunca düzenli bir şekilde arşivlenip istendiği takdirde tib, emniyet ve mit’e verilmek zorundadır. Kullandığınız internet sağlayıcınız sizin tüm loglarınızı kayıt altına almaktadır. Daha açıklayıcı bir şekilde anlatmak gerekirse ne zaman saat kaçta ne yaptıgınız tek tek internet sağlayıcınızın sisteminde kayıtlıdır. Belki başınıza gelmiştir internetiniz yavaşladıgı zaman örnek veriyorum TTNET’i aradığınızda sizin modeminize uzaktan istedikleri gibi yönlendirme yapabiliyorlar. Şahsen başıma geldi 2,3 hafta önce internetimde bir problem vardı, bir saniye şimdi modeminizi resliyorum dedi modem resetledi tüm ışıklar yanıp sönecek dedi aynısı oldu ve internet bağlantınız geldi dedigi anda internetim gelmişti. Düşünün böyle şeyleri yapabilen bir kişi sizin nerelere girip cıktıgınız mı bilmeyecek?

Adu*t video paylaşımı yaş ayırt edilmeden bir suçtur. Çocuklar ile ilgili olanlar kadar olmasa bile paylaşımı ve görüntü dağıtılması bir suçtur. Bu içeriklerin bilgisayarınız üzerinde bulundurulması bir sorun, suç oluşturmamaktadır. Buna rağmen dikkat edilmesi gereken en önemli şey Adu*t video paylaşımı yapıldıgı tespit edildigi zaman tck 226 kapsamında büyük bir suç teşkil edilmektedir.

Peki benim düşüncem nedir?

Kısa kesmek istiyorum ben şahsen internet özgürlügüme düşkün birisiyim. İstedigim videoyu izleyemeyeceksem, istedigim makaleyi özgürce okuyamayacaksam, özgürlük benim için kalmamış demektir. Pek sıcak bakmıyorum yeni yasaya.

Like this Article? Share it!

About The Author

5 Yıldır internetle web ve programlama olarak ilgilenen biriyim. Daha önceden ilk heking ile başlamıştım. 1 Yıl sonra kendi websitemi kurdum orayı sattıktan sonra burayı açmaya karar verdim :) Seo ve Webmaster konularında bilgiliyim. İletişim: info@webilgini.net

1 Comment

  1. Emre Zengin 18 Şubat 2014 at 23:05

    Proxy ve VPN ile biz bunları da aşarız..

Leave A Response